Exkurze 4. V v Praze

Ve dnech 12.-15.9. se třída 4.V vydala na svou poslední vícedenní exkurzi, a to do Hlavního města Prahy. Cesta začala v Prostějově před hlavním nádražím, tzv. U lokomotivy, odkud jsme společně s paralelní třídou vyrazili pronajatým autobusem směr Olomouc hlavní nádraží. Tam jsme vyčkali spoje RJ 1004 společnosti RegioJet s pravidelným odjezdem 7 hodin 45 minut ve směru Zábřeh na Moravě, Česká Třebová a Pardubice do stanice Praha hlavní nádraží.

V Praze na Hlavním nádraží jsme si zakoupili lístky na MHD a vydali se na místo ubytování, kterým byly koleje VŠE. Tam začaly první komplikace, protože některé z našich pokojů ještě nebyly připraveny, a tak museli někteří z nás vyhledat krátkodobý azyl u svých spolužáků. Následně jsme se vydali na Vyšehrad, kde jsme si vychutnali známý výhled na Prahu. Poté nás čekal Památník hrdinů heydrichiády v Resslově ulici, kde jsme se již pomalu začali těšit na první ze dvou naplánovaných divadelních představení. Bylo jím Zkrocení zlé ženy ve zpracování Divadla pod Palmovkou. To bylo velice moderně zpracováno a na jeho konci byla zajímavá pointa. Jeho návštěvu můžeme jen doporučit.

Na druhý den jsme si zevnitř prohlédli Národní divadlo. Prohlídka byla velmi zajímavá, což se nedá říct o Národní galerii. Tamní zaměstnanci nebyli příliš příjemní a výstava českého moderního umění nebyla pravděpodobně určena pro naši věkovou skupinu. Následoval rozchod, po kterém jsme se setkali na nábřeží Vltavy a tam se vydali na plavbu po její hladině. Později byl v plánu Petschkův palác (sídlo Gestapa), kde nám prohlídku vypověděli, a tak byl vymyšlen program náhradní, mnohem lepší. Šli jsme do armádního muzea pod Vítkovem, které je čerstvě znovuotevřené, interaktivní a opravdu stojí za návštěvu. Se západem Slunce jsme se vydali do víru večerní Prahy.

Třetího dne jsme vyšli po zatažených a ufoukaných starých zámeckých schodech na Pražský hrad, nechali se provést katedrálou sv. Víta a Starým královským palácem a vydali se na Petřín. Tam již svítilo Slunce a taky jsme tam dostali rozchod, po němž následoval sraz u chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, kde jsme si prohlédli typickou barokní architekturu. Večer nás čekalo ve vinohradském divadle představení Past na myši od Agathy Christie v klasickém zpracování. Herecké výkony, kulisy i kostýmy byly úžasné a toto představení můžeme také jen doporučit.

V pátek už přišel den odjezdu. Na hlavním nádraží jsme si uschovali svá zavazadla a vydali se do židovského města, jehož prohlídka zabrala přibližně tři hodiny. I přes to, že je židovská historie jistě velice zajímavá a paní průvodkyně do ní byla velmi zapálená, délka prohlídky se velmi podepsala na úrovni naší energie pro zbytek dne. V poslední z mnoha synagog, které jsme navštívili, byla na stěnách napsána jména židovských obětí holocaustu z Českých zemí za 2. světové války. Ten je řazen abecedně podle měst původu. Teprve při tomto pohledu si člověk uvědomí, kolik obyvatel Prostějova zmizelo.

Po rozchodu na oběd jsme již měli sraz na hlavním nádraží, ze kterého nás spoj RJ 1008 úspěšně převezl do Olomouce, ze které jsme se osobním vlakem dostali až do domovského Prostějova.