Poskytování informací
ÚDAJE O REÁLNÉM GYMNÁZIU A ZÁKLADNÍ ŠKOLE OTTO WICHTERLEHO, PROSTĚJOV
Reálné gymnázium a základní škola existuje od školního roku 1992/93, sídlí ve školní budově, která byla postavena v roce 1974 a sloužila jako základní škola. Specifickým znakem školy tedy je spojení základní a střední školy do jednoho funkčního organismu, do jednoho právního subjektu.
Základní škola je úplná základní škola s 9 postupnými ročníky, v každém ročníku jsou dvě paralelní třídy. V současné době ji navštěvuje kolem 500 žáků.
Reálné gymnázium s 300 žáky přijímá ke studiu žáky ze sedmých tříd na šestileté studium a žáky z devátých tříd na čtyřleté studium.
Hlavním účelem zřízení organizace je poskytování výchovy a vzdělávání (viz zřizovací listina příspěvkové organizace města Prostějova).
Předmět činnosti je vymezen zákonem č. 561/2004 Sb. (školský zákon).
Přispěvková organizace vykonává činnost:
- střední školy
- základní školy
- školní jídelny
- školní družiny
Údaje o jmenování ředitele školy
Ředitel Reálného gymnázia a základní školy Otto Wichterleho, Prostějov RNDr. Ing. Rostislav Halaš byl jmenován do této funkce podle ustanovení §166, odst.2 zákona č. 561/2004 Sb. , o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) Radou města Prostějova, a to usnesením č.1427 ze dne 25. května 2010 s účinností od 1. srpna 2010.
Vymezení pravomocí a působnosti ředitele školy
(§ 164,165 zákona č.561/2004 Sb. ve znění pozdějších předpisů)
§164
(1) Ředitel školy a školského zařízení
a) rozhoduje ve všech záležitostech týkajících se poskytování vzdělávání a školských služeb, pokud zákon nestanoví jinak,
b) odpovídá za to, že škola a školské zařízení poskytuje vzdělávání a školské služby v souladu s tímto zákonem a vzdělávacími programy v §3,
c) odpovídá za odbornou a pedagogickou úroveň vzdělávání a školských služeb,
d) vytváří podmínky pro výkon inspekční činnosti České školní inspekce a přijímá následná opatření,
e) vytváří podmínky pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a pro práci školské rady, pokud se podle tohoto zákona zřizuje,
f) zajišťuje, aby osoby uvedené v §21 byly včas informovány o průběhu a výsledcích vzdělávání dítěte, žáka nebo studenta,
g) zajišťuje spolupráci při uskutečňování programů zjišťování výsledků vzdělávání vyhlášených ministerstvem,
h) odpovídá za zajištění dohledu nad dětmi a nezletilými žáky ve škole a školském zařízení.
(2) Ředitel školy zřizuje pedagogickou radu jako svůj poradní orgán, projednává s ním všechny zásadní pedagogické dokumenty a opatření týkající se vzdělávací činnosti školy. Při svém rozhodování ředitel k názorům pedagogické rady přihlédne. Pedagogickou radu tvoří všichni pedagogičtí pracovníci školy.
§165
(1) Ředitel školy a školského zařízení, které zřizuje stát, kraj, obec nebo svazek obcí, dále
a) stanovuje organizaci a podmínky provozu školy a školského zařízení,
b) odpovídá za použití finančních prostředků státního rozpočtu přidělených podle §160 až 163 v souladu s účelem, na který byly přiděleny,
c) předkládá rozbor hospodaření podle závazné osnovy a postupu stanoveného ministerstvem.
(2) Ředitel školy a školského zařízení, které zřizuje stát, obec nebo svazek obcí, rozhoduje o právech a povinnostech v oblasti státní správy v těchto případech:
a) zamítnutí žádosti o povolení individuálního vzdělávacího plánu podle §18 a zamítnutí žádosti o přeřazení žáka nebo studenta do vyššího ročníku podle §17 odst.3,
b) přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání podle §34 a ukončení předškolního vzdělávání podle §35, zařazení dítěte do přípravného stupně základní školy speciální podle §48 a zařazení dítěte do přípravné třídy základní školy podle §47,
c) zamítnutí žádosti o odklad povinné školní docházky podle §37,
d) převedení žáka do odpovídajícího ročníku základní školy podle §39 odst.2,
e) přijetí k základnímu vzdělávání podle §46, přestupu žáka podle §49 odst.1, převedení žáka do jiného vzdělávacího programu podle §49 odst.2 a zamítnutí žádosti o povolení pokračování v základním vzdělávání podle §55 odst.2,
f) přijetí ke vzdělávání ve střední škole podle §59 a následujících, vyšší odborné škole podle §93 a následujících a v konzervatoři podle §88,
g) zamítnutí žádosti o přestup, změnu oboru vzdělávání, přerušení vzdělávání a opakování ročníku podle §66 a 97,
h) zamítnutí žádosti o pokračování v základním vzdělávání podle §55 odst.1,
i) podmíněné vyloučení a vyloučení žáka nebo studenta ze školy nebo školského zařízení podle §31 odst.2 a 4,
j) zamítnutí žádosti o uznání dosaženého vzdělání podle §70 a 100,
k) povolení a zrušení povolení individuálního vzdělávání žáka podle §41
Pracovníci určení k poskytování informací
RNDr .Ing. Rostislav Halaš - ředitel školy
tel.: 582 301 401, e-mail: halas@rg.prostejov.cz
Mgr. Pavlína Hemerková - zástupce ředitele pro ZŠ
tel.: 582 301 403, e-mail: hemerkova@rg.prostejov.cz
Mgr. Petr Janeček - zástupce ředitele pro RG, zástupce statutárního orgánu
tel.: 582 301 404, e-mail: janecek@rg.prostejov.cz
Pracovník pověřený přijímáním a vyřizováním žádostí o poskytnutí informace
(u níže uvedeného pracovníka lze také podat jakoukoli žádost či stížnost, předložit návrh, podnět či jiné dožádání anebo obdržet rozhodnutí o právech a povinnostech žáka resp. jeho zákonného zástupce, podat opravný prostředek - odvolání proti rozhodnutím ředitele)
Kateřina Šestáková - hospodářka školy
tel.: 582 301 411, e-mail: sestakova@rg.prostejov.cz
adresa školy: RG a ZŠ Otto Wichterleho, Prostějov, Studentská 2, 796 40, Prostějov
Tento pracovník vede evidenci písemných žádostí o poskytnutí informace.
Evidence žádostí obsahuje:
- datum doručení žádosti, věc, číslo jednací
- jméno, příjmení, adresa žadatele pro doručování písemností
- o jakou informaci žadatel žádá
- způsob, jakým bylo ve věci postupováno a jak byla žádost vyřízena
- datum vyřízení žádosti
(Údaje v evidenci žádostí jsou chráněny podle č.101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů.)
Postup při podávání a vyřizování písemných žádostí o poskytnutí informace:
Datem podání žádosti je den, kdy ji škola obdržela.
Náležitosti žádosti jsou:
- komu je podání určeno
- kdo je činí - jméno, příjmení, datum narození, místo trvalého bydliště žadatele (příp. adresa pro doručování písemností)
- o jakou informaci žadatel žádá.
Pokud tyto náležitosti chybí, není podání považováno za žádost ve smyslu zákona č.106/99 Sb.
Informací, kterou je povinný subjekt (ředitel školy) povinen poskytnout, je faktický údaj týkající se otázky v působnosti ředitele školy, nikoli však komentář, názor na určitou skutečnost či výklad právního předpisu.
Povinnost poskytovat informace se netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací.
Ústní žádost
Není-li žadateli na ústně podanou žádost informace poskytnuta anebo nepovažuje-li žadatel informaci poskytnutou na ústně podanou žádost za dostačující, je třeba podat žádost písemně.
Písemná žádost
Písemnou žádost o poskytnutí informace (doporučenou poštou, osobně, elektronickou poštou) přijímá pracovník pověřený přijímáním žádostí.
- Pokud ze žádosti není zřejmé, že směřuje vůči povinné osobě (řediteli školy) nebo kdo žádost podal, pověřený pracovník ji bez dalšího odloží. Taková žádost nepodléhá evidenci.
- Pokud je žádost nesrozumitelná, není zřejmé, jaká informace je požadována nebo je formulována příliš obecně, pověřený pracovník vyzve žadatele do 7 dnů ode dne doručení žádosti, aby žádost upřesnil. Neupřesní-li žadatel žádost do 30 dnů ode dne doručení výzvy, rozhodne pověřený pracovník o odmítnutí žádosti.
- Pokud je požadovaná informace mimo působnost povinné osoby, pověřený pracovník žádost odloží a odložení žádosti a jeho důvod sdělí do 7 dnů žadateli.
- Pověřený pracovník poskytne žadateli informaci nejpozději do 15 dnů ode dne doručení žádosti, popřípadě ode dne upřesnění žádosti, a to písemně, nahlédnutím do spisu (včetně možnosti pořízení kopie) nebo na paměťových médiích.
- Lhůtu pro poskytnutí informace je možno prodloužit nevýše o 10 dnů, a to ze závažných důvodů. Žadatel musí být o prodloužení lhůty a o důvodech prodloužení prokazatelně (písemně) informován, a to ještě před uplynutím lhůty pro poskytování informace.
Rozhodnutí o odmítnutí žádosti
Pokud povinný subjekt žádosti, byť i jen zčásti, nevyhoví, vydá ve lhůtě pro vyřízení žádosti rozhodnutí o odmítnutí žádosti, případně o odmítnutí části žádosti (dále jen "rozhodnutí o odmítnutí žádosti"), s výjimkou případů, kdy žádost odloží.
Odvolání
Proti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti lze podat odvolání.
Povinný subjekt předloží odvolání spolu se spisovým materiálem nadřízenému orgánu ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení odvolání.
Nadřízený orgán rozhodne o odvolání do 15 dnů ode dne předložení odvolání povinným subjektem. Lhůta pro rozhodnutí o rozkladu je 15 pracovních dnů ode dne doručení rozkladu povinnému subjektu. Lhůtu nelze prodloužit.
Odvolání proti rozhodnutí ředitele školy
Proti rozhodnutí ředitele školy dle zákona č.561/2004 Sb. se lze odvolat písemně ve lhůtě 15 dnů od doručení rozhodnutí, a to ke Krajskému úřadu Olomouckého kraje - oddělení školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím ředitele školy.
O odvolání proti rozhodnutí vydaném ředitelem školy rozhodne krajský úřad do 15 dnů od předložení odvolání ředitelem školy.
Proti rozhodnutí krajského úřadu se nelze odvolat.
Proti rozhodnutí ředitele školy o odmítnutí poskytnout informaci dle zákona č.106/1999 Sb. lze podat odvolání Krajskému úřadu Olomouckého kraje - oddělení školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím ředitele školy, a to do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí nebo od marného uplynutí lhůty pro vyřízení žádosti.
O odvolání proti rozhodnutí o odmítnutí poskytnutí informace vydaném ředitelem školy rozhodne krajský úřad do 15 dnů od předložení odvolání ředitelem školy.
Proti rozhodnutí o odvolání se nelze odvolat.
Postup při vyřizování stížností
Stížnosti proti postupu ředitele jako správního orgánu
(§175 zákona č.500/2004 Sb.)
- Dotčené osoby mají právo obracet se na správní orgány se stížnostmi proti nevhodnému chování úředních osob nebo proti postupu správního orgánu, neposkytuje-li tento zákon jiný prostředek ochrany.
- Podání stížnosti nesmí být stěžovateli na újmu; odpovědnost za trestný čin nebo správní delikt není tímto ustanovením dotčena.
- Stížnost lze podat písemně nebo ústně; je-li podána ústně stížnost, kterou nelze ihned vyřídit, sepíše o ní správní orgán písemný záznam.
- Stížnost se podává u toho správního orgánu, který vede řízení. Tento správní orgán je povinen prošetřit skutečnosti ve stížnosti uvedené. Považuje-li to za vhodné, vyslechne stěžovatele, osoby, proti nimž stížnost směřuje, popřípadě další osoby, které mohou přispět ko objasnění věci.
- Stížnost musí být vyřízena do 60 dnů ode dne jejího doručení správnímu orgánu příslušnému k jejímu vyřízení. O vyřízení stížnosti musí být stěžovatel v této lhůtě vyrozuměn. Stanovenou lhůtu lze překročit jen tehdy, nelze-li v jejím průběhu zajistit podklady potřebné pro vyřízení žádosti.
- Byla-li stížnost shledána důvodnou nebo částečně důvodnou, je správní orgán povinen bezodkladně učinit nezbytná opatření k nápravě. O výsledku šetření a o opatřeních přijatých k nápravě se učiní záznam do spisu; stěžovatel bude vyrozuměn jen tehdy, jestliže o to požádal.
- Má-li stěžovatel za to, že stížnost, kterou podal u příslušného správního orgánu, nebyla řádně vyřízena, může požádat nadřízený správní orgán, aby přešetřil způsob vyřízení žádosti.
Stížnosti
Stížnosti se přijímají každý pracovní den v obvyklé pracovní době (7:30 - 15:30) v sekretariátu školy (RG a ZŠ Otto Wichterleho, Prostějov, Studentská 2, 796 40 Prostějov, e-mail:sestakova@rg.prostejov.cz, paní Šestáková).
Lhůta pro vyřízení stížnosti: do 30 dnů (v mimořádném případě do 60 dnů) ode dne doručení (stěžovatel musí být v této lhůtě vyrozuměn o vyřízení stížnosti).
Stížnost se považuje za vyřízenou dnem, kdy je vyřízení stížnosti předáno k doručení.
Eviduje se:
datum podání - kdy byla stížnost přijata,
jméno, příjmení, adresa stěžovatele,
proti komu je stížnost namířena,
předmět stížnosti - o co stěžovateli jde,
kdy a kam byla stížnost předána k vyřízení v případě její nekompetentnosti,
kdo bude stížnost řešit,
zápisy o jednotlivých jednáních - šetřeních (datum, hodina, místo, přítomni, obsah, podpisy),
výsledek stížnosti, tzn. stížnost oprávněná, neoprávněná resp. nešetřitelná (nepodařilo se prokázat, kdo má pravdu),
přijatá opatření,
datum o podání zprávy o výsledku stěžovateli,
výsledek kontroly splnění přijatých opatření.
Přijímání stížnosti:
- písemné
- ústní (po ústním sdělení písemný zápis)
- telefonické (NEŠETŘÍME! - nutno podat písemně či osobní podání)
- anonymní (šetříme, je-li šetřitelné) - dle usnesení vlády č.258/88.
Zásady šetření stížností - nikdo nešetří stížnost směřující proti němu!, tzn., že vždy může šetřit nejblíže vyšší nadřízený příslušného zaměstnance, například:
- proti vychovatelce školní družiny šetří vedoucí vychovatelka školní družiny
- proti učiteli šetří zástupce ředitele
- proti zástupci ředitele šetří ředitel
- proti řediteli školy pak šetří stížnosti zřizovatel školy.
Ochrana údajů o stížnosti - dle zákona č.101/2000 Sb.
Přehled nejdůležitějších předpisů,
kterými se ředitel školy při výkonu své působnosti řídí, podle nichž jedná, rozhoduje:
- Zákon č.561/2004 Sb. školský zákon
- Zákon č.563/2004 Sb o pedagogických pracovnících
- Zákon č.500/2004 Sb správní řád
- Zákon č.106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím
- Zákon č.101/2000 Sb o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů
- Zákon č.262/2006 Sb. zákoník práce
- Vyhláška č.48/2005 o základním vzdělávání(novela V č.454/2006 Sb.)
- Vyhláška č.16/2005 Sb. o organizaci školního roku
- Vyhláška č.73/2005 Sb. o vzdělávání dětí, žáků a studentů se SVP
- Vyhláška č.74/2005 Sb. o zájmovém vzdělávání
Tyto předpisy jsou k nahlédnutí v ředitelně školy.
SAZEBNÍK ÚHRAD ZA POSKYTOVÁNÍ INFORMACÍ
|
Poskytování informací |
Poznámka |
Kč |
1. |
Kopírování na kopírovacích strojích |
A4 černobílé / 1 strana |
2,00 |
A3 černobílé / 1 strana |
3,00 |
||
2. |
Tisk |
A4 černobílé / 1 strana |
3,00 |
A4 barevné / 1 strana |
10,00 |
||
3. |
Kopírování na elektronické nosiče |
Paměť flash |
20,00 |
4. |
Kopírování na optické nosiče |
CD |
50,00 |
5. |
Telekomunikační poplatky |
Meziměstské |
Dle platných tarifů |
5. |
Poštovné a jiné poplatky |
|
Dle platných tarifů |
6. |
Osobní náklady na vyhledání informace |
za každou hodinu, |
150,00 |
7. |
Vydání opisu/stejnopisu vysvědčení |
Výročního nebo maturitního |
300,00 |
Tento sazebník platí od 1. 11. 2024
RNDr. Ing. Rostislav Halaš |