Přednáška válečného vyšetřovatele

V letech 1983 až 1995 pracoval jako kriminalista u Policie ČR, v roce 1994 se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii. Přes devět let strávil ve funkci vyšetřovatele Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v nizozemském Haagu a bohatou kariéru ukončil v únoru minulého roku jako šéf kanceláře Úřadu pro vnitřní záležitosti v OSN v New Yorku. To vše je Vladimír Dzuro, který si udělal čas a přijel na naši školu, aby se podělil o zkušenosti válečného vyšetřovatele.

 Nejdříve si studenti poslechli úvodní prezentaci o vzniku konfliktu, po které následoval dokumentární film o stíhání válečných zločinců, kteří se podíleli na smrti mnoha nevinných lidí. Nakonec si pan Dzuro pro studenty připravil krátkou soutěž o lákavé ceny, aby se přednáška nenesla pouze v negativním duchu.

Mně osobně tato přednáška změnila pohled na svět v tom slova smyslu, že i když se tamní lidé znali, byli sousedé nebo kamarádi, tak se dokázali navzájem chladnokrevně zabíjet, útočit na nemocnice, vraždit nevinné děti, a to vše jen kvůli odlišné národnosti.

Moc děkujeme za poskytnutí přínosných informací a ochotu ukázat nám starý kontinent zase z jiného pohledu.

 

Text: Kateřina Vlachová, 6.N

Foto: Lucie Kořínková, 2.V